Bilinçli Kredi Kartı Kullanımı

Bilinçli Kredi Kartı Kullanımı

Kredi kartı kullanmak artık hayatın en önemli gerçeklerinden bir tanesi. Online alışverişten tutun da uçuş puanları kazanmaya, taksitlendirmeye kadar pek çok işlem maalesef artık sadece kredi kartları ile yapılabiliyor ve kullanıcılar da bu avantajlardan faydalanabilmek için bir veya birden fazla kredi kartı sahibi olmak zorundalar. Lakin kredi kartının kötü kullanımı maalesef uzun vadede geri ödenmesi imkansız borçlar doğurabiliyor ve bu nedenle sizler için bilinçli kredi kartı kullanımı üzerine bir kaç kelam etmeye karar verdik.

Toplam Gelirinizin Yarısını Geçmeyin


Kredi kartınızı kullanırken maaşınızı baz aldığınızı biliyoruz. Ancak kart harcamalarının yanında yapılan nakit ödemeler de olduğundan bir süre sonra kredi kartı borçları artık geri ödenemez duruma gelebiliyorlar. Bunu önlemek ve her zaman borcunuzu ödeyebilmek için toplam gelirlerinizin yarısını geçmeden kredi kartı kullanmaya devam edin.

Hangi Kart Sizin İçin En İyisi?

Kredi kartlarının hepsinin belli avantajları ve dezavantajları bulunabiliyor. En sık alışveriş yaptığınız yerleri tespit etmeniz ve ona uygun bir kart edinmeniz avantajlardan faydalanmanızı sağlayacaktır. Örneğin sık sık yakıt alan birisi yakıta bonus veren kredi kartlarından ziyadesiyle faydalanabilir.

Ekstre Takibi Yapın


Kredi kartı harcamalarımızın belirtildiği ekstreler, genellikle bizim için iyi bir ders niteliğindedir. Her an mektupla gelen veya online olarak görebileceğiniz ekstrenizi detaylı olarak inceleyin ve bu harcamalar içerisinden gereksiz bulduklarınızı değerlendirin. Böylece kendi alışveriş alışkanlıklarını tekrar görebilir, yaptığınız gereksiz harcamaların ne düzeyde olduğunu fark edebilirsiniz. Bir ders çıkarma anlamında ekstreler güzel fırsatlar sunuyorlar.

Ödemeleri Aksatmayın

Kredi kartları her ne kadar bize her an her yerde ödeme yapma imkanı sunuyor gibi görünseler de, maalesef asgariyi bir gün bile geciktirirseniz aslında bu yetkinin sizden ne kadar kolay alındığını fark edeceksiniz. Her ay en azından asgariyi ödemeniz gerektiğini, aksi taktirde bin bir türlü gecikme bedeli, kart açma bedeli ve faiz gibi şeylerle uğraşmak zorunda olacağınızı unutmamalısınız.

Keyfi Harcamaları Nakit Yapın

Kredi kartlarının ödeme yapmıyor gibi hissettirmesi maalesef büyük bir psikolojik stres unsuru
olabiliyor. Lüks ve gereksiz harcamalarınızı kartınız yerine nakit olarak yapmanız, aslında gereksiz harcamalara ne kadar para gittiğini görmenizi sağlayacaktır ve böylelikle kartınızı sadece ihtiyaç duyduğunuz şeyler için kullanma alışkanlığı kazanacaksınız.