Dış Cephe Mantolama

 Dış Cephe Mantolama

Doğal kaynakların verimli kullanılmasına yönelik alınan önlemlerin birisi de mantolama uygulamasıdır. Mantolama hem dış yüzeye hem de iç yüzeye uygulanabilir. İç mekanlarda uygulanan ısı yalıtım işlemine iç mantolama, dış yüzeylerde yapılan ısı yalıtım işlemine de dış mantolama adı verilir. Mantolama fiyatları uygulamanın türüne göre değiştiği gibi firmaya, ısı yalıtım malzemelerinden dış cephe boyasına kadar kullanılan ürünlerin kalitesine ve markasına göre değişiklik gösterir. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfaları üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


İç Mantolama Nedir

Eski ya da yeni binaların dış cephelerini ısı yalıtımı amacıyla izolasyon malzemeleri ile kaplanması, bu izolasyon malzemelerinin dış cephe sıva harcı ile kapatılarak dış hava koşullarına uygun boya ile boyanması uygulamalarının hepsi mantolama adı altında yapılan işlemlerdir. Dış cephe mantolama, sıcak ve soğuk havanın geçişine izin veren duvar yüzeylerinin ısı yalıtım malzemeleri ile kapatılmasını sağlar ve hava geçişine izin vermez. Isınma giderlerinde önemli bir düşüş sağlayan uygulama binaların ömrünü uzatır, daha güzel ve şık görünmelerini sağlar.

Mantolama Fiyatları


Mantolama işlemi sadece bina dış yüzeyine değil iç mekanlara da yapılabilir. Konutların her cephesi aynı yöne bakmaz. Bu durum evimizin bazı bölümlerinin daha soğuk bazı bölümlerinin ise daha sıcak olmasına neden olur. Kuzeye bakan bölümler evimizin daha soğuk olan kısımlarıdır ve bu bölümlerin ısınması için daha fazla enerji tüketmek zorunda kalırız. Evin her yerini eşit şekilde ısıtmak ve ısınma giderlerini azaltmak için ısınma problemi olan bölümlerde iç yüzey mantolama işlemi yaptırabiliriz. Böylece yüzeyden kaybedilen ısı miktarı azaltılmış olur. Isı giderlerini azaltmaya yönelik geliştirilen bu uygulama enerjiyi verimli kullanmamızı sağlar.