Denge Kabı Nedir?

Denge Kabı Nedir?

Neden Denge Kabı?

Denge kabı da genleşme tankının bir diğer adı olarak da tanımlanabilir. Denge kabının denge tankı olarak da bilinir. Denge tankı sistemdeki basıncı dengeleme işini görmektedir. Denge tankının işlevi tesisattan gelen soğuk akışkanın kazandan gelen sıcak suyla karışarak ısıl dengeyi sağlamaktır. Detaylı bilgi için https://www.vefaheat.com/isil-denge-elemanlari/buffer-tankdenge-kabi/sayfasını inceleyebilirsiniz. Isıl dengeler en az düzeye inmiş olur. Denge tankının sensörle de sıcaklığın kontrol edilme olanağı da bulunmaktadır.

Denge Kabının Özellikleri

Denge Kabı kullanılmayan sistemlerde hidroforun her çalışmasında sistemde basınç farkları ve dalgalanmalar oluşur. Denge tankının kullanılması ise sistemde oluşan su basınç dalgalanmaları arasındaki farkın minimuma indirilmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra denge kabı hidroforların ikide bir devreye girip çıkmasını önlenmesi işlevini de görmektedir. Denge tankının kapasitesi kullanılan motor gücü sayısına göre de belirlenir.

  • Hafif olmalarına rağmen yüksek mukavemete sahiptirler.
  • Gövdeleri karbon çelik ve kaynaklı konstrüksiyondan üretilir.
  • Basınca dayanıklıdır ve sızdırmazlık özellikleri de bulunmaktadır.
  • Kazan devre ile ısıtma devresi arasında hidrolik bir etkileşim olmamaktır.
  • Kazanlar ve ısıtma zonları uygun su debisi altında çalışma özelliğine sahiptir.
  • Tek ya da çok kazanlı sistemlerde kullanılabilir.
  • Denge kabında bulunan her iki taraftaki elemanlar optimal düzeyde çalışır.

Tüm bu özelliklerin yanı sıra denge kabının düzgün çalışması için doğru bir şekilde boyutlandırılmalıdır. Tesisat iletimi, gidiş ve dönüş arasında basınç düşümü olmayacak biçimde yapılması gerekmektedir. Genleşme ve büzüşme tankında olduğu üzere denge kabının da periyodik bakımı sağlıklı ve uzun kullanım açısından önemlidir. Bu nedenle tüm olumsuzlukların önüne geçebilmek için denge kabı bakımı ortalama iki ayda bir yapılmalıdır. Denge kabının fiyatları da denge kabının özellikleri ve doğal olarak denge kabının boyutlarına göre farklılık göstermektedir.

.