Trapez Vida

Trapez Vida

Diş biçimi kesik üçgen şeklinde olan vidalara trapez vida denir. Vida ve somun dişleri birbirine boşluksuz olarak geçiş sağlar. Böyle bir özelliğe sahip olduğundan bu tür vidalar, hareket vidası olarak kullanılır. Bağlantı vidası olarak tercih edilmezler. Bilgi almak ve detaylara bakmak için internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz. Bağlantı vidası olarak kullanılmayan trapez vida, hareket vidası olarak kullanılır. Helis açıları büyük olup uç açıları küçüktür. Bu nedenle dişler arasında meydana gelen sürtünme kuvveti de küçük oranda oluşur. Dişlerin kesik üçgen biçiminde olması kolay çözülebilen bir sıkma kuvveti sağlar.

Sunta Vidası

Yoğun basınç altında sıkıştırılmış yonga ve talaştan yapılan, mobilya, doğrama ve inşaat sektöründe yapay tahtaya uygulanan vidaya, sunta vidası denir. Sunta vidası, bünyesinde kullanılacağı malzemenin özelliklerine göre çeşitli tür ve tiplerde üretilmektedir. En önemli özelliği yiv kısmının belli bir boşluktan sonra başlaması olan sunta vidasıdır.

Somun


Ortasında kılavuz çekilmiş bir delik bulunan basit parçaya somun denilir. Sökülebilir temel bağlantı unsurlarından biridir. Somunlar, ölçü ve türlerine göre değişkenlik gösterse de temel amacı aynıdır.Ürün çeşitliliğinin bir hayli fazla olduğu sitede, istenilen somun türü kolaylıkla bulunabilir. İnox, gerçek paslanmaz çeliğe denir. Bu tip ürünler, paslanmaya, aşınmaya ve yıpranmaya dayanıklıdır. Bu nitelik, paslanmaz çeliğin pürüzsüz yüzeyi aracılığıyla doğal bir şekilde ortaya çıkar. Pürüzsüz ve sert yüzeyi hem temizliğini kolaylaştırır hem de havada yer alan mikropların yapışıp çoğalmasını önler.