Topuk Dikeni Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Topuk Dikeni Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Topuk Dikeni Hastalığı

Ayak sorunların en başında gelen topuk dikeni, gereken müdahaleler yapılmadığında istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına neden olan bir ayak hastalığıdır. Ayaklarda ağrı ile başlar ve tedavi edilmediğinde kişinin yürümesine dahi engel olabilir. Bu yüzden hastalığa dair belirtilerin görüldüğü anda bir uzman hekime görünmek ve onun kontrolü altında tedaviye girmek önemli bir husustur. Peki, topuk dikeni belirtileri nasıl anlaşılmaktadır?, şimdi gelin isterseniz buna biraz daha yakından bakalım.

Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir Ve Nasıl Anlaşılır?

Topuk dikeni belirtileri arasında ilk olarak karşımıza çıkan şiddetli ağrı olmaktadır. Ayaklarda topuk kısmına yayılan ağrı, kişinin günlük aktivitelerini gerçekleştirmesine hatta yürümesine dahi engel olabilmektedir. Ayrıca topuk dikeni sabah ilk olarak ayakların üzerine basıldığında da kendisini gösteren bir durum olmaktadır. Ayakların üzerine basıldığında ayaklarda iğnelenmelerin hissedilmesi topuk dikeni belirtileri arasında yer almaktadır. Diğer yandan belirtilerden bir başkası ise kişinin günlük aktivitelerini gerçekleştirdiği anda topuklarında zorlanma ve ağrı hissetmesi olmaktadır. Her zaman yapılan bu aktiviteler sırasında herhangi bir sorun yaşamayan kişi, topuklarında ilk kez karşı karşıya kaldığı ağrı ya da sancı ile topuk dikenine maruz kalabilmektedir. Bu tür belirtilerin görülmesi ardından ilk olarak yapılması gereken bir an önce uzman bir hekime görünmek ve tedavi altına alınmaktır. Erken tedavi yaşanan sorundan kısa zaman içerisinde kurtulma oranını üst noktalara taşımaktadır.

Topuk Ağrılarına Dikkat

Ayrıca gün içerisinde uzun süre ayakta kalan biri daha önceleri topuklarında ağrı hissetmezken yeni yeni ağrı ile karşılaşıyorsa ortaya çıkan bu durum da topuk dikeninin belirtilerinden biri olabilir. Aslında topuklarda yaşanan ağrı, iğnelenme ve sancı gibi oluşumların hiçbir zaman göz ardı edilmemesi ve şüpheci bir yaklaşım ile alanında uzman bir doktora görünmesi gerekmektedir. Eğer siz de yukarıda saydığımız belirtilerle karşı karşıya kalıyorsanız ve bunların sıradan ağrılar olduklarını düşünüyorsanız, yanılıyor olabilirsiniz. Bu yüzden ayaklarınızda hissettiğiniz olumsuz etkileri hiçbir zaman yok saymamanızı ve istenmeyen sonuçların ortaya çıkmaması adına bir an önlem almanızı öneriyoruz. Aksi taktirde sıradan bir ağrı gibi gördüğünüz problemin ciddi oranda olumsuz etkileri ile karşı karşıya kalabilirsiniz.