Katsuzo Nishi’den Japonları Uzun Ömürlü Yapan 6 Kural

Katsuzo Nishi’den Japonları Uzun Ömürlü Yapan 6 Kural

Japon mühendis ve aikido ustası Katsuzo Nishi, çocukken çok hastaydı. Onu tedavi eden doktor, ailesine çocuğun 20 yaşına ulaşamayacağını söyledi. Sağlığını güçlendirmek için ailesi 3 yıl boyunca Katsuzo'yu manastıra göndermeye karar verdi. Sağlığını iyileştirmenin yollarını arayan Nishi, sadece manastırdaki modern doktorların kitaplarını değil, aynı zamanda Doğu ve Avrupa tıbbı üzerine eski incelemeleri de okudu. Yıllarca süren araştırmalar sonucunda Katsuzo, bedeni geliştirmek üzerine bir kitap yazıyor. Kitap, yazar 44 yaşındayken 1927'de yayınlandı. Nishi'nin yaklaşık 70.000 kitap okuduğu söyleniyor. Antik Çin, Hindistan, Orta Asya, Mısır, Almanya, Batı Avrupa ve diğer birçok ülkede yazılan tıbbi literatürde uzmanlaştı. 70.000 kitaptan sadece 362'sini seçti ve kendi muhteşem sistemini yarattı. Muhteşem sağlık sistemi gerçekten harikalar yaratabilen sadece 6 kuraldan oluşmaktadır.

1. Sert yatak

Çok nadir olmayan omurganın eğriliği, iç organların çeşitli hastalıklarına yol açabilir. Bu nedenle, omurganızı ve duruşunuzu sadece gündüz değil, aynı zamanda geceleri de izlemelisiniz. Nishi, düz bir belin bir kişiyi birkaç santimetre daha uzun yaptığına ve sindirim sistemi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğuna inanıyordu.

2. Bir Yastık Yerine Sert Bir Rulo


İlginçtir ki, çoğu Japon halkı eğri bir boynun kısa yaşamın ilk belirtilerinden biri olduğuna inanmaktadır. Uyku sırasında boynumuzun durumunu kontrol etmek zordur, Nishi sıradan yastıkların sert bir rulo ile değiştirilmesini önerir. Bu şekilde baskı, 3. ve 4. omurlar üzerinde yer alacaktır.

3. Japon Balığı Egzersizi

Bu yararlı hareketi gerçekleştirmek için önce sırt üstü yere yatın. Bacaklarınızı mümkün olduğunca öne doğru uzatın, ayak parmaklarınızı tavana doğru dik pozisyona getirin. Ellerinizi başının üstüne koyun. Sağ topuğunuzu yere yaslayın, vücudunuzu aşağı çekin ve aynı zamanda vücudunuzu elinizle ters yönde itin. Bunu her yaptığınızda 7'ye kadar sayın. Sol topuk için de aynısını yapın. Her topukla 10 kez tekrar yapmanız gerekir. Amaç burkulan omurları germek ve düzeltmektir. Kollarınızı dirseklerden bükün ve ellerinizi boynunuzun altına yerleştirin. Ellerinizi parmaklarınız iç içe geçecek şekilde birleştirin ve tavana doğru dik tutun. Her iki bacağı da sağa doğru döndürmeye çalışırken, başınızı sola doğru hareket ettirin. Omurga sabit kalmalıdır. Hareketler her iki yönde de tekrarlanacak şekilde ve hızlı yapılmalıdır.

4. Kılcal Dolaşımını Artırmak


Oganlardaki kılcal damarları uyarmak, vücuttaki kan dolaşımını iyileştirmek, lenflerin hareketi ve yenilenmesini sağlamak için önerilen bir egzersiz bulunmaktadır. Bu egzersiz koşmak için iyi bir alternatiftir, çünkü eklemler ve kalp üzerindeki yükü kaldırmanıza izin verir, bu çok önemlidir. Çıplak yapmak mümkün ise, yukarıdaki etkilere ek olarak, cildin solunumunu da etkinleştirirsiniz. Vücuttaki oksinlerin temizlenmesine de yardımcı olur. Ellerinizi parmaklar birbirine geçmiş biçimde birleştirin ve yukarıya doğru iyice kaldırın. Bu durumda beklerken kollarınızı ve bacaklarınızı hızlı bir şekilde titremeye çalışın. 1 ila 3 dakika boyunca titreme hareketini yapın.

5. Beyin Ve Beden Dengeleme Hareketleri

Sert bir yüzeye yatın ve 3. ve 4. servikal omurların altına sağlam bir rulo yerleştirin. Bacaklarınızı dizlerden bükün ve yerden kalkmadan topuklarınızı birbirine yapıştırın. Ellerinizi göğsünüzde açıp kapatmadan yukarı ve aşağı kaldırın. Egzersizler 10 kez tekrarlanmalıdır. Bu egzersiz, beyin ve vücudu dengelemeye yardımcı olur, kasların, sinirlerin ve kan damarlarının işlevlerini aktive eder. Bunu yaparak, kan dolaşımını doğal olarak iyileştiren ve kalp üzerindeki yükü azaltan diyaframa yardımcı oluruz. Bu egzersiz aynı zamanda vücudumuzun sağ ve sol kaslarıyla etkileşime girerek iç organların çalışmasına yardımcı olur.

6. Karın Ve Bel Sağlığı

Japonları dünyanın en sağlıklı insanları yapan son kural ise yine basit bir egzersizi içermektedir. Yere oturun, omuzlarınızı sağa ve sola bükün. Tüm egzersizleri 10 kez tekrarlayın. Her egzersiz hareketini tamamladıktan sonra aşağıdakileri yapın:

  • Kollarınızı öne doğru uzatın ve avuç içlerinizi yere paralel olacak biçimde yerleştirin.
  • Başınızı sol omuza doğru çevirin ve geriye bakın, sağ omzunuzla aynı hareketi tekrarlayın.
  • Aynı hareketleri ellerinizi başının üzerine koyarak da yapın.

Katsuzo Nishi bizi bir insanın sağlık için ihtiyaç duyduğu her şeye sahip olduğumuza ikna etti, asıl mesele tembel olmamak ve potansiyelinizi keşfetmektir.