Klatskin Tümörü

Klatskin Tümörü

Klatskin Tümörü Belirtileri

Safra yolu kanseri olarak da bilinen Klatskin tümörü en yaygın görülen kolanjiokarsinom türüdür. Hepatik kanalların dallanmasıyla ortaya çıkmaktadır. Klatskin tümörü küçük tümörler olmalarına rağmen agresif tümörlerdir. Karaciğer kanserinde safra yollarını çevreleyen sağ ve sol hepatik kanalların birleştiği yerdeki hücrelerde ortaya çıkan tümörlerdir. Detaylı bilgi için sayfasını inceleyebilirsiniz. Bu tümörlere Klatskin tümörü denmektedir. Hepatik kanalları sağ ve sol kanal olmak üzere her iki tarafı etkileyebilir ya da tek tarafı etkileyebilirler. Aynı durum karaciğer içinde geçerlidir. Her iki lobu etkileyebileceği gibi, tek lobu da etkileyebilir. Klatskin tümörü belirtileri hastalığın ilk evrelerinde hiçbir belirti göstermez. Belirtileri göstermesi ise safra yolunun tıkanmasıyla birlikte başlar. Bu da hastalığın evresinin ilerlediğini gösteren bir işarettir. Erken teşhis elbette bu kanser türünde de çok önemlidir. Ancak ilk evrelerde düzenli sağlık kontrollerine giden karaciğer hastalarında keşfedilebilirler. Safra yolunun tıkanması ile ciltte sarılık, ateş, dışkıda ve idrarda değişiklik, bulantı kusma gibi belirtiler görülebilmektedir.

Klatskin Tümörü Evreleri

Kanser evrelerinin bilinmesi tümörün kitlesinin tam konumunu belirlenmesinde ve cerrahi öncesinde değerlendirme yapılabilmesi için önemlidir.

  • Evre 1: Tümör sağ ve sol hepatik kanalların hepatik kanal distali ile sınırlıdır.
  • Evre 2: Tümör sağ ve sol kanalların birleştiği noktayı da kapsar.
  • Evre 3: Hepatik kanallardan birinde bulunur.
  • Evre 4: Tümör hem sağ hem de sol hepatik kanalda büyür. Ameliyat yapılamaz.

Genel olarak tümör ileri evrelere geldiği zaman belirtiler ortaya çıkıp fark edildiğinden tedavisi zaman zaman zor olabiliyor. Yapılacak cerrahi müdahalenin hedefi, klatskin tümörünü çıkarmak ve safra yolundaki tıkanıklığı rahatlatmaktadır. Ancak karaciğer ve safra yolları birbirine çok yakın olduğundan eğer biraz da birey şanslı ise loblardan ya da kanallardan biri etkilenmişse tümör güvenle ve tamamen çıkarılacaktır.

.