Tortu Ayırıcı Nedir?

Tortu Ayırıcı Nedir?

Isı transfer sistemlerinde, mekanik tesisat içerisinde gezinen akışkan sıvı, tesisat içerisinde pislik ve madde taşıyabilir. Bu akışkan içerisindeki fiziksel maddeler kimyasal tepkimeler sonucu da ortaya çıkabileceği gibi farklı şekillerde de meydana gelebilir. Her ne şekilde olursa olsun ortaya çıkan bu istenmeyen durum sonucunda tortular oluşmaya başlar. Bu tortular sistemden atılmaz ya da temizlenmez ise Isı transfer sistemlerinin kapasitesi azalacağı gibi verimliliği de düşer. Bunlara ek olarak da mekanik tesisat ve ısı transfer sistemi içerisindeki hareketlerinden dolayı aşınmalara sebep olabilmektedir. Hayat standartlarınızı ötelere taşıyacak olan bu elaman hakkında daha fazla bilgi https://www.vefaheat.com/separatorler/paket-hava-tortu-ayirici/’ da mevcuttur. Tortu ayırıcı önemi nedir diye soracak olursak şöyle sıralamak mümkün olur;

  • Mekanik tesisat ömrünü arttırır.
  • Isı transfer sisteminin aşınmasını önler.
  • Verimliliği arttırır.

Tortu Ayırıcıların Kullanımı

Tortu ayırıcılar genelde eşanjörler ile birlikte kullanılırlar. Yardımcı eleman vasıtası görür ve sisteme katkı sağlar. Yardımcı eleman görevi gören bu eleman diğer eşanjör sistem elamanlarına göre daha fazla periyodik bakım ister. Durmadan çalışma ve temizleme tutma halinde olduğu için kullanılan filtre tıkanmadan temizliği yapılmalıdır.

İdeal Tortu Ayırıcının Özellikleri Neler Olmalıdır?

  • Maksimum çalışma sıcaklığı 100 ˚C olmalıdır.
  • Maksimum çalışma basıncı 10 bar olmalıdır.
  • Bağlantı tipi flanşlı olmalıdır.
  • Paslanmaz çelikten imal edilmelidir.

Bu özelliklere sahip bir tortu tutucu tercih edilirken sistemi işlevselleştiren kullanım kapasitesi de dikkate alınmalıdır. Aksi takdirde tortu, tutucu görevini tam olarak yerine getiremez ve sistem içerisinde süzmesi gereken akışkanı tam olarak süzemez ve tortuların eşanjör sisteme sızmasına neden olur. Bu da eşanjör sistemin ömrünü kısaltır ve erken bozulmalara sebep olur. Bazı tortu tutucularda ise ayrı bir hazne bulunur ve sistem içerisinde tutulan tortular bu hazne yardımıyla kolayla temizlenebilir.